Mladí hasiči:
Mladí hasiči se scházejí každou středu od 16,00 hod u hasičárny ve Skalici. Přes zimu trénujeme v tělocvičně kulturního domu.
Všechny aktuální informace naleznete v sekci Mladí hasiči - aktuality.
Každý nový mladý hasič bude mezi námi vítán.
Co děláme:
Povídání o mladých hasičích
Mnohokrát jsme se setkali s tím, že lidé nevědí co si pod pojmem "Mladí hasiči" představit. Většinou se domnívají, že jenom běhají s hadicemi a když je pěkně tak ještě navíc stříkají vodu někam na beton nebo v lepším případě na terče. Jenomže tahle představa je hodně zkreslená a ani zdaleka to není vše co je součástí bohaté a rozmanité celoroční činnosti našich mladých hasičů.
Základním kamenem činnosti kolektivu mladých hasičů je hra Plamen.
Hra Plamen je celorepubliková soutěž pořádaná každoročně na okresní, krajské a republikové úrovni. Vítězové jednotlivých okresních kol postupují do kol krajských, vítězové krajských do republikového finále. Plamen má dvě základních kategorie Mladší žáci (do 11 let) a Starší žáci (od 11 do 15 let).
Plamen se skládá ze sedmi dílčích soutěží pořádaných na podzim a jaře. (Jednotlivé ročníky Plamen se datují podle školního, nikoli kalendářního roku.) První a zároveň jediná soutěž podzimní části je Závod požárnické všestrannosti (ZPV). Všechny ostatní části Plamene – štafeta a útok CTIF, štafeta 4x60, štafeta požárních dvojic, požární útok a vyhodnocení celoroční činnosti - probíhají v jarní části.
ZPV či dříve branný závod je 2 až 3 km dlouhý okruh přírodou. Na trati se nachází šest stanovišť úměrně po celé trati. Trať je značena fáborky a na každém stanovišti je nejméně jeden rozhodčí. Závod běží pětičlenné hlídky. Na jednotlivých stanovištích musí závodníci prokázat nejen fyzickou zdatnost – běh, ručkování po laně, střelba ze vzduchovky, ale i teoretické znalosti – poznávání topografických a technických značek, práce s buzolou a mapou, zdravověda, uzlování, znalost hasebních prostředků. Za každý trestný bod se přičítá minuta k celkovému času. Vítězí hlídka, která trať absolvuje nejrychleji.
Útok CTIF je 75 m dlouhá trať s překážkami. Soutěží celkem 9 členů. Každý člen má přiděleno své číslo a tím je přesně určeno, co má v průběhu závodu dělat. Soutěžící musejí správně rozbalit hadicové vedení, překonat překážky (vodní příkop, bariéra, tunel a lávka), sestříknout terče pomocí džberových stříkaček, navázat správně čtyři uzly a přiřadit technické prostředky a nastoupit do dvojřadu. Velitel družstva podává hlášení a je seznámen s výsledky svého družstva. Hodnotí se správnost uzlů, technické prostředky, ale třeba i chůze po správné straně hadice nebo mluvení. Právě to nedovolené mluvení v průběhu závodu bývá pro děti nejnáročnější a vyžaduje značnou disciplínu.
Štafeta CTIF je štafetový běh pro 9 závodníků. Na devíti úsecích dráhy si soutěžící musejí poradit s žebříkovou stěnou, přenášením hadice či (prázdného) ručního hasícího přístroje (RHP), podbíháním laťky a spojováním hadic. Jako štafetový kolík slouží mladým hasičům, jak jinak, proudnice.
Štafeta 4x60 m je štafetový běh se čtyřmi úseky pro čtyři soutěžící. Překážky tvoří kladina, bariéra, přenášení RHP a spojování hadic. Štafetou je opět proudnice.
Štafeta požárních dvojic není na rozdíl od předchozích pouhé obíhání po okruhu a překonávání překážek. Na 20m dlouhé trati soutěží pět mladých hasičů, velitel a dvě dvojice. Na konci trati je meta, uprostřed trati je upevněn hydrantový nástavec. První vybíhá velitel a oběhne metu a doběhne zpět. Pak vybíhá první dvojice. Cestou k hydrantu si vezmou hadici a proudnici a napojí hadici na hydrantový nástavec a na hadici připojí proudnici. Oběhnou metu a pokračují zpět. Nakonec vybíhá druhá dvojice, oběhne metu, nářadí (hadici a proudnici) sklidí a odnese do cíle.
Požární útok je dětmi jednoznačně nejoblíbenější disciplína. Cílem je spojit sací vedení připojit je k motorové stříkačce a ponořit sací koš do kádě s vodou. Zároveň spojit hadicové vedení, připojit je k motorové stříkačce a doběhnout s proudnicemi k terčům. Tyto pak v co nejkratším čase sestříknout.
Vyhodnocení celoroční činnosti – nedílnou součástí hry Plamen je hodnocení celoroční činnosti kolektivu. To spočívá v kontrole kroniky kolektivu – zjišťuje se jakou další činnost vyvíjí kolektiv mimo soutěží v požárním sportu. Jak uvádí směrnice pro činnost kolektivů mladých hasičů: "Má-li být úspěšně plněn výchovný cíl práce s dětmi v hasičském hnutí, nelze tuto činnost omezovat jen na získávání znalostí a dovedností v oblasti požární ochrany." Proto k činnosti mladých hasičů neoddělitelně patří výlety, besedy, vícedenní akce, návštěvy výstav a muzeí, odpracování brigádnických hodin na údržbě výstroje, výzbroje, či zbrojnice nebo životního prostředí, získávání odznaků odborností a specializací, pořádání kulturních programů, účast ve výtvarných, turistických, sportovních či jiných soutěžích nad rámec hry Plamen.
Z tohoto stručného výčtu je myslím zřejmé, že činnost mladých hasičů ani zdaleka není jen o běhání s hadicemi a stříkání vody. To naopak tvoří jen zlomek celoroční náplně této zájmové organizace. Dítě, které se stane mladým hasičem, se naučí nejen spoustu zajímavých a mnohdy velmi praktických a užitečných věcí, ale je vedeno ke zručnosti, bystrosti, přemýšlivosti, zodpovědnosti i disciplíně a v neposlední řadě i lepší fyzické kondici.
Všichni vedoucí, kteří s dětmi pracují mají pro tuto práci odbornou kvalifikaci a pravidelně absolvují školení. A co víc, vedou děti dobrovolně, ve svém volném čase a hlavně rádi.
Kolik nás je a kdy jsme začali:
V roce 2009 bylo po dlouhých letech obnovená činnost mladých hasičů.
Družstvo mladších žáků se skládá z dětí ve věku od 6-11 let.
Družstvo starších žáků se skládá z dětí ve věku od 11-15 let.
Družstvo dorostu se skládá z dětí ve věku od 15 - 18 let.
Co jsme v roce 2022 dokázali:
Náš největší úspěch byl postup na krajské kolo hry Plamen, kde jsme skončili s družstvem starších na 3. místě. Družstvo mladších obsadilo v okresním kole hry Plamen 2. místo. Dorostenka Rozálka Bojková získala na krajském kole hry Plamen 3. místo.
Družstvo mladých hasičů předvedlo ukázku požárního útoku na soutěži Skalický kopec.
A co vy? Už jste přihlásili svoje dítě k MLADÝM HASIČŮM